Kommer första åtalet mot bloggare snart?

25 april, 2005
By

Jag tror att vi innan år 2005 är till ända har fått bevittna landets första rättegång mot en bloggare.

Att bloggosfären innehåller individer som under falskt namn ägnar sig åt t.ex. förtal och/eller hets mot folkgrupp gör det inte mindre åtalbart.

Att plocka fram ett namn är ju inga större problem om folk är tillräckligt intresserade, det är ju bara att kolla på Mikael Nussdorf som numer är avslöjad som varande ”Alicio” av Thomas på Krigskrönikan.

Och i samma stund som polisen blir intresserade så går det i ett nafs oavsett vilket land man bloggar ifrån..

Samtidigt kan det vara bra att

veta att det är bloggaren själv som är ansvarig för de kommentarer som
skrivs i bloggen. Det är inte bara den som skrivit kommentaren.

I det fallet är ansvarsfrågan inget dilemma för en tingsrätt.

Anonyma bloggare är ändå inget problem så länge de håller sig till netiketten. Först när de bryter mot lagen blir de ett problem för oss alla.

Share

Tags:

3 Responses to Kommer första åtalet mot bloggare snart?

  1. Patrick on 18 mars, 2005 at 09:56

    BBS-lagen borde vara tillämpbar på kommentarerna.

  2. Jinge on 18 mars, 2005 at 11:24

    Hur menar du då? Den som skriver är ansvarig, men oxo den som distribuerar t.ex. förtal.

  3. Patrick on 18 mars, 2005 at 13:11

    Som blogginnehavare har man ansvar att så fort som möjligt se till att olämpligt/olagligt material inte existerar för länge, men huvudansvaret för den skrivna kommentaren ligger på den som skriver.

Twitter: @Jinges

Senaste kommentarer

Arkiv

Kategorier