Anders Romelsjö på jinge.se

Anders Romelsjö på jinge.se

Politik, vänster, opposition, anti-imperialist, socialist, omvärldsbevakning, samhällskritik, bilder, medicin, sjukvård, hälsa, alkohol

Main menu

Skip to content
  • Anders Romelsjö
  • Böcker
  • Clarté
  • Gästbloggare
  • Kontakt
  • Länkar
  • Regler & Cookies

Sub menu

USA:s odemokratiska val – se mer på Globalpolitics.se

by Anders • 6 november, 2018

Jag har som redan sagt nyligen öppnat den nya bloggen Globalpolitics.se. Kolla den! Den ska ersätta Jinge.se, som blir arkiv.

Här den senaste artikeln.
USA:s odemokratiska val

På Globalpolitics.se finns nu ungefär 90 andra artiklar.
’
Här en av dem: USA:s hårda sanktioner mot Iran är en folkrättsvidrig krigsinsats. Protestera!

Välkommen!

Post navigation

← “Cyberwar” – Norden som arena – vilken är Natos roll? Möte kl 18 – Läs mer på Globalpolitic.se!
De superrika vann – det alltför korrumperade – valet i USA – mer på Globalpolitics.se →

Sök på Jinge.se

USA som världspolis – uppdaterad kortversion av Anders Romelsjö och Ulf Karlström

Anders Romelsjö och Ulf Karlström med nya "USA som världspolis"

Skriften ovan är en kraftigt förkortad uppdaterad version av den snabbt slutsålda boken ”USA som världspolis”. Boken fick 2013 av Bibliotekstjänst omdömet ”De har skrivit en analytisk, läsvärd och nödvändig bok som beskriver framväxten av denna världspolismakt”. Den nya skriften är på 100 sidor inklusive färgbilder , har c: a 300 referenser och ett avsnitt om coronans ekonomiska effekter. Vad handlar den om? USA är världens mäktigaste stat och dominerar hel Nato. USA har sedan mer än 100 år varit inblandad i ett stort antal konflikter och krig och har blandat sig i andra länders inrikespolitik i stor omfattning. Dess ekonomiska politik har skadat många via Världsbank och IMF, handelshinder och sanktioner. Skriften presenterar fakta och analys av USA:s utrikespolitik, ekonomi, handel och militära kapacitet, FN och internationella organisationer och hävdar att utrikes- och militärpolitik har sin grund i ekonomiska intressen. USA får ökat konkurrens av Kina och Ryssland med allierade i Nya Sidenvägen och en bipolär världs skönjs. Vi beskriver också karakteristika för dagens imperialism, mot bakgrund av analys av data och av andra författares arbeten, alltifrån Hobson över Lenin och Magdoff till Amin och Foster. Sammanfattning och studiecirkelfrågor finns mot slutet Beställning: Via anders.romelsjo@hotmail.com eller Swish 070–4888823. Pris: 60 kr, 130 kr inkl. porto.

Senaste kommentarer

  • Ulrik Petersson om Gästbloggare
  • Anders om Anders Romelsjö
  • Andreas om Anders Romelsjö
  • Lajma om De superrika vann – det alltför korrumperade – valet i USA – mer på Globalpolitics.se
  • Anna Lööf om Stackars impopuläre Putin! Om valen i Ryssland och USA – Gå till Globalpolitics.se

Senaste inläggen

  • Köp nya ”USA som världspolis”!
  • Jinge.se fortsätter som Globalpolitics.se!
  • Vietnam var nära och Imperialismen är fortfarande kvar ! Julklappar!!
  • De superrika vann – det alltför korrumperade – valet i USA – mer på Globalpolitics.se
  • USA:s odemokratiska val – se mer på Globalpolitics.se

Bloggportaler

Politik



Twingly BlogRank
Pinga Frisim

Meta

  • Logga in
  • Inlägg via RSS
  • Kommentarer via RSS
  • WordPress.org

Globalpolitics.se kommer snart

Arbete pågår på en ny blogg med det mer informativa namnet Global Politics.

Arkiv

Kategorier

Kommentatorsregler

Vitboken om Syrien – massmedia och politik i Sverige

vitbok-om-syrien-framsida
fss-logga Denna vitbok på 50 sidor i sin första upplaga har skrivits av Anders Romelsjö och Hans Öhrn som ingår i styrelsen för föreningen Syriensolidaritet. Det är en unik analys av både riksdagspartierna och av av artiklar i några av våra ledande tidningar utgående från befintlig kunskap om förhållandena i Syrien, samt från folkrätt och demokrati. Skriften, med många färgbilder, kostar 40 kr+porto och kan beställas från solidaritetsyrien@gmail.com eller från anders.romelsjo@hotmail.com.

FIB-Kulturfront

Gratis ex av FIB Kulturfront
fib nr 8-2018-tidningen-300dpi

Copyright © 2013 Jinge.se. All Rights Reserved. Magazine Premium created by c.bavota.